Ta strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej na temat dlaczego ta strona używa plików cookie i jak włączyć je w Twojej przeglądarce, zapoznaj się z polityką prywatności. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją prawa tej strony do korzystania z tych plików.
Zamknij

Kwartalnik KOMINIARZ POLSKI

kominiarz_polski_reklama_DRUK2

 

Wspomnienie o Janie Breitscheidlu

J. Breitscheidel

 

 

 

 

 

Wspomnienie o Janie Breitscheidlu

 

W dniu 20 stycznia 2016 roku zmarł śp. Jan Breitscheidel.

Mistrz Kominiarski, działacz społeczny, nauczyciel wielu pokoleń kominiarzy,  Honorowy Prezes Korporacji Kominiarzy Polskich, Honorowy Starszy Cechu Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy.

Jan Breitscheidel urodził się 24 listopada 1940 roku w Brożcu na Opolszczyźnie. Całe dorosłe życie poświęcił pracy w naszym zawodzie.

W roku 1990 zaangażował się w powołanie do życia ogólnopolskiego stowarzyszenia mistrzów kominiarskich, które pod nazwą Korporacja Kominiarzy Polskich działa już od 25 lat.

Jan Breitscheidel przez 22 lata był Prezesem Korporacji Kominiarzy Polskich.

 Pod jego przewodnictwem udało się zjednoczyć kominiarstwo polskie.

 Autorytet i zaangażowanie Jana Breitscheidla wprowadziły polskie kominiarstwo do grona członków Europejskiej Federacji Mistrzów Kominiarskich (ESCHFÖ), działającej w strukturach Unii Europejskiej.

Wielokrotnie uczestniczył w Kongresach Europejskich Kominiarzy.

Jan Breitscheidel przez kilkanaście lat był Starszym Cechu Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Opolu. Skupiał wokół siebie kominiarzy Opolszczyzny i był dla nich nauczycielem, doradcą ale również przyjacielem.

Jan Breitscheidel był współautorem sukcesów kominiarstwa polskiego. Przyczynił się do ustanowienia wzorcowych w Europie rozwiązań prawnych dla kominiarzy. Wspierając kominiarstwo swoim autorytetem sprawił, że kominiarze stali się partnerami dla władz centralnych, lokalnych oraz środowisk naukowych.

Zasługi Jana Breitscheidla i jego oddanie sprawom rzemiosła kominiarskiego Związek Rzemiosła Polskiego uhonorował przyznaniem najwyższego odznaczenia rzemieślniczego  - „Szabli Kilińskiego”.

Wraz ze śmiercią Jana Breitscheidla kominiarstwo polskie poniosło ogromną stratę.

 

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Przyjaciołom

w imieniu braci kominiarskiej

składają

Zarząd Główny Korporacji Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego

Zarząd Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy

Rejestr Mistrzów Kominiarskich

Aby znaleźć kominiarza, należy „kliknąć” wybrane województwo, a następnie wyszukać kominiarza na mapie obok lub za pomocą wyszukiwarki.

Ogólnopolski Rejestr Mistrzów Kominiarskich uprawnionych do okresowej kontroli, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) na podstawie art. 62 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2016 roku  poz. 290 - z późniejszymi zmianami)

Kontakt

Korporacja Kominiarzy Polskich
Stowarzyszenie Zawodowe
Zarząd Główny

45-061 Opole ul. Katowicka 55
tel. 77 423 13 80
e-mail: zgkkp.opole@op.pl

NIP 754-10-96-297

KRS 0000076862

REGON  530567185

Adres profilu kwartalnika

"Kominiarz Polski" na Facebooku:

https://www.facebook.com/KominiarzPolski/

Partnerzy

Strony internetowe: RedSoft.pl