Ta strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej na temat dlaczego ta strona używa plików cookie i jak włączyć je w Twojej przeglądarce, zapoznaj się z polityką prywatności. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją prawa tej strony do korzystania z tych plików.
Zamknij

Kwartalnik KOMINIARZ POLSKI

kominiarz_polski_reklama_DRUK2

 

SPRAWA DLA REPORTERA

TVP 1

Link do audycji "Sprawa dla reportera" z 30 kwietnia 2015 roku:

 

http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/sprawa-dla-reportera/wideo/30042015/19602484

 

Informacja od Mirosława Antosa:


Byłem na nagraniu w TVP1 w programie Elżbiety Jaworowicz pt. "Sprawa dla reportera". Emisja tego programu odbędzie się w dniu 30.04.2015 r. o godz. 21.35 w programie pierwszym TVP.

Tematem reportażu było zejście śmiertelne na skutek zatrucia tlenkiem węgla w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej w Świebodzinie. Biegli sądowi stwierdzili, że przyczyną zatrucia tej kobiety, oraz podtrucia jej partnera był piecyk kąpielowy zainstalowany w tym mieszkaniu podłączony do niedrożnego przewodu kominowego wentylacyjnego. Zarząd wspólnoty od chwili jej zawiązania (5 lat wcześniej) nie wykonywał żadnych kontroli przewodów kominowych, czyszczeń ani żadnych innych obowiązkowych okresowych kontroli budynku. Na skutek zdarzenia prokurator postawił zarzuty przewodniczącemu wspólnoty (który był "bohaterem" reportażu) a zarząd był trzy osobowy. W toku dyskusji w programie eksperci-prawnicy sugerowali, że osobami winnymi za zdarzenie jest właściciel i użytkownik lokalu w którym doszło do zdarzenia. I że niezależnie od tego, czy byłyby przeprowadzane jakiekolwiek przeglądy czy nie to i tak doszłoby do zatrucia, bo prawdopodobnie przyczyną zdarzenia był gazowy ogrzewacz pomieszczeń zasilany gazem propan z butli. Jak już udało mi się dojść do głosu w dyskusji, stwierdziłem jasno, że niewątpliwie zarząd wspólnoty zaniedbał swoich obowiązków nie dokonując kontroli i czyszczeń czym przyczynił się do śmierci tej ciężarnej kobiety.
Właściciel i użytkownik lokalu mógł się przyczynić w sposób pośredni do zdarzenia nie dokonując kontroli stanu technicznego piecyka kąpielowego oraz nie wymagając od zarządu wspólnoty dokonywania okresowych kontroli i czyszczeń przewodów kominowych.


Mam nadzieję, że program będzie ciekawy dla naszego środowiska.

Opracował:

Mistrz kominiarski Mirosław Antos

Rejestr Mistrzów Kominiarskich

Aby znaleźć kominiarza, należy „kliknąć” wybrane województwo, a następnie wyszukać kominiarza na mapie obok lub za pomocą wyszukiwarki.

Ogólnopolski Rejestr Mistrzów Kominiarskich uprawnionych do okresowej kontroli, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) na podstawie art. 62 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2016 roku  poz. 290 - z późniejszymi zmianami)

Kontakt

Korporacja Kominiarzy Polskich
Stowarzyszenie Zawodowe
Zarząd Główny

45-061 Opole ul. Katowicka 55
tel. 77 423 13 80
e-mail: zgkkp.opole@op.pl

NIP 754-10-96-297

KRS 0000076862

REGON  530567185

Adres profilu kwartalnika

"Kominiarz Polski" na Facebooku:

https://www.facebook.com/KominiarzPolski/

Partnerzy

Strony internetowe: RedSoft.pl